Jak chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie?

Jak chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie?
Jak chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie?

Gdy chcemy latem zapewnić komfort w kilku pomieszczeniach w domu, warto pomyśleć o zainstalowaniu systemu multisplit lub - bardziej komfortowego, lecz droższego wariantu - VRV.

System multisplit pozwala uniknąć wieszania na ścianie zewnętrznej budynku wielu jednostek zewnętrznych. To rozwiązanie korzystne nie wyłącznie do naszej kieszeni (mniejszy wydatek na zakup urządzeń), choć także do wyglądu elewacji (jedna jednostka zewnętrzna nie bywa do niej ozdobą, a kilka to już prawdziwa katastrofa). W systemie multisplit jedna jednostka zewnętrzna o dużej mocy może współpracować z kilkoma (od czterech do dziesięciu w zależności od producenta systemu) jednostkami wewnętrznymi. Do systemu możemy podłączyć różne jednostki wewnętrzne. Takie rozwiązanie posiada pewne ograniczenia. Można regulować temperaturę, choć nie możemy zmienić funkcji z chłodzenia na grzanie lub odwrotnie w poszczególnych pomieszczeniach. Żeby wszelki klimatyzator mógł trudnić się niezależnie, trzeba zamontować system VRV. Nie bywa on popularny wśród prywatnych inwestorów ze względu na wysoki koszt. Ma aczkolwiek zalety, jakich brakuje systemowi multisplit. Może istnieć na przykład zasilany prądem lub gazem ziemnym. Zasilany prądem działa do temperatury -10°C, więc w czasie największych mrozów potrzebna bywa ewentualność dogrzewania pomieszczeń. System gazowy może trudnić się przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej (nawet do -30°C), dzięki czemu dostarcza ogrzewanie i chłodzenie domu poprzez cały rok. VRV bywa bardziej długotrwały aniżeli klimatyzatory - może trudnić się chociażby 20 lat. Żeby nadobowiązkowo obniżyć koszty, możemy do niego podłączyć centralkę wentylacyjną z odzyskiem ciepła.
W prostszym, dwururowym wariancie systemu VRV wszystkie jednostki wewnętrzne pracują tak samo - albo chłodzą, albo grzeją. W bardziej skomplikowanym - trzyrurowym - możliwe bywa równoczesne ogrzewanie jednych, a chłodzenie innych pomieszczeń w domu, w zależności od potrzeb domowników. Taka cecha bywa przydatna zwłaszcza w okresach przejściowych. Dodatkowo gorąco pobrane z chłodzonego pomieszczenia może istnieć skierowane do pomieszczenia ogrzewanego, co jednocześcnie obniża koszty eksploatacji.