Czy możemy autonomicznie zamontować klimatyzator

Montaż klimatyzatora
Montaż klimatyzatora

Koszt montażu to dodatkowe 1000 zł, jakie trzeba doliczyć do ceny klimatyzatora, dlatego nie dziwi zainteresowanie klientów urządzeniami do samodzielnego montażu.

I rzeczywiście bywa taka oferta na rynku. Są to urządzenia szczególnie zabezpieczone przed ryzykiem uszkodzenia lub rozszczelnienia instalacji freonowej. Składają się one z jednostki wewnętrznej wyposażonej fabrycznie w zamknięte próżniowo przewody miedziane, skraplacza z hermetycznie zamkniętą odpowiednią ilością czynnika chłodniczego i szybkozłączki, za pomocą tamtej możemy łatwo i bez użycia specjalistycznych narzędzi połączyć ze sobą wszystkie elementy. Warto wybrać klimatyzator renomowanej firmy i z dłuższą gwarancją (formą gwarancji bywa na przykład ewentualność kilkukrotnego rozłączania i łączenia elementów ze sobą – oznacza to bowiem wyższą jakość wykonania). Wybierając punkt montażu klimatyzatora w pomieszczeniu, w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę kierunek wypływu zimnego powietrza w stosunku do stref, w jakich najczęściej przebywamy. Dłuższe przebywanie w strumieniu ochłodzonego powietrza może bowiem skutkować zachorowaniem, a na pewno pogorszyć nasze samopoczucie. Zaleca się, ażeby szybkość wypływu zimnego powietrza nie przekraczała 0,2 m/s, a jeżeli nie da się tego uniknąć, trzeba zminimalizować ten niekorzystny efekt odpowiednim ustawieniem urządzenia i sterowaniem kratkami wypływu. Dlatego warto kupić klimatyzator z większym zakresem pracy żaluzji, zarówno w pionie, jeśli i w poziomie, lub ten typ, jaki będzie adekwatnie rozprowadzał strugę zimnego powietrza i mieszał je z ciepłym z dala od ludzi. Rodzaj klimatyzatora dobiera się zazwyczaj do planowanego miejsca tego montażu. Są różne typy klimatyzatorów i dzięki temu bywa wiele opcji ich umieszczenia: na ścianie, bezpośrednio pod sufitem, w narożniku ściany, na suficie, w suficie podwieszanym, pod oknem. Jeśli montujemy klimatyzator w wykończonym domu, najlepiej będzie zainstalować go na ścianie zewnętrznej. Wystarczy wówczas wywiercić niewielkie otwory w ścianie zewnętrznej, poprzez jakie zostaną wyprowadzone rurki łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną. Jeżeli instalujemy go przed położeniem tynków, możemy wybrać dowolną ścianę, a rurki ukryć. Pamiętajmy jedynie, iż nie wolno przekroczyć maksymalnej, podanej poprzez producenta odległości pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. W przeciwnym razie mechanizm nie będzie prawidłowo pracowało. Jednostka zewnętrzna nie powinna istnieć usytuowana powyżej wewnętrznej. Gdyby była, podczas postoju cały czynnik zostałby przetłoczony do skraplacza. Różnic wysokości nie może istnieć również zbyt duża, bo wtedy sprężarka nie poradzi sobie z przetłoczeniem czynnika.
Klimatyzatory sterowane pilotem powinny znajdować się przynajmniej 1 m od radia i telewizora i w odpowiedniej odległości od urządzeń grzewczych i zasilanych łatwo palnym gazem. Ponadto ochłodzone powietrze nie powinno omywać urządzeń, jakich temperatura mogłaby spaść poniżej punktu rosy, bo wykraplałaby się na nich para wodna, co mogłoby je uszkodzić lub zniszczyć.