Jaki klimatyzator można zamontować w domu jednorodzinnym?

Jaki klimatyzator można zamontować w domu jednorodzinnym?
Jaki klimatyzator można zamontować
w domu jednorodzinnym?

Mamy do wyboru wiele rodzajów klimatyzatorów. Urządzenia nowoczesne i w pełni zautomatyzowane albo proste.

Montowane na stałe lub przenośne. Droższe i tańsze. Wybór jest naprawdę duży i zależy od naszych oczekiwań odnośnie do komfortu, jaki chcemy uzyskać, i kwoty, jaką jesteśmy gotowi przeznaczyć na kupno klimatyzatora. Najprostsze i najtańsze urządzenia chłodzą jedynie powietrze w pomieszczeniu, a obniżając temperaturę, zmniejszają jego wilgotność. Urządzenia droższe mogą nie tylko chłodzić, ale także ogrzewać, co jest przydatne w, okresach przejściowych - pozwala w prosty sposób dogrzać pomieszczenie bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone klimatyzatory mogą chłodzić, ogrzewać i - dzięki wbudowanemu nawilżaczowi powietrza - także regulować wilgotność względną powietrza. Klimatyzatory są produkowane w wersji monoblokowej i typu split. W tych pierwszych wszystkie niezbędne do pracy podzespoły są umieszczone we wspólnej obudowie, splity składają się z dwóch osobnych, ale połączonych ze sobą elementów. Urządzenia typu split są bardziej popularne niż monoblokowe. Zwykle na ścianie budynku wiesza się część urządzenia zawierającą głośno pracujące elementy - tak zwaną jednostkę zewnętrzną, a wewnątrz montuje drugą część - nazywaną jednostką wewnętrzną. Jednostka wewnętrzna ochładza powietrze w pomieszczeniu, a zewnętrzna odprowadza ciepło poza budynek. Obie są ze sobą połączone cienkimi miedzianymi rurkami. W zależności od budowy i miejsca montażu jednostki wewnętrznej w grupie klimatyzatorów typu split można jeszcze wyróżnić podgrupy. Stacjonarne klimatyzatory typu split. W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej klimatyzatory ścienne. Montuje się je na ścianie pod sufitem.

Ponieważ moc chłodnicza większości z nich jest niewielka, są przeznaczone właśnie do niewielkich pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Ich zaletą jest estetyczny wygląd i stosunkowo niewielkie wymiary. Alternatywą są klimatyzatory przypodtogowo-sufitowe. Mogą być montowane zarówno pod sufitem, jak i przy podłodze pod oknem. Każdy sposób montażu ma zalety. Urządzenie zamontowane pod sufitem skutecznie miesza ochłodzone powietrze z ciepłym z pomieszczenia, dzięki czemu nie czuje się chłodnego nawiewu. Chłodny strumień jest równomiernie rozprowadzany po suficie, najpierw jakby przyklejony do niego, a dopiero potem zaczyna łagodnie opadać, rozpraszając się i mieszając z gorącym. Ponieważ tego typu klimatyzatory są przeznaczone do większych pomieszczeń, wydmuchują dość duży strumień zimnego powietrza. Odpowiednie wymieszanie go z gorącym jest więc bardzo ważne, ponieważ zapobiega odczuwaniu negatywnych skutków chłodzenia. Ten typ klimatyzatora ustawiony pod grzejnikiem będzie z kolei blokował napływ gorącego powietrza spoza budynku. Na podobnej zasadzie działają montowane pod oknem grzejniki. Niektórzy producenci oferują klimatyzatory, które można zamontować wyłącznie przy podłodze lub na suficie, ale gdy jest taka potrzeba, można znaleźć klimatyzatory do montażu w mniej typowy sposób, na przykład w pozycji pionowej w narożniku lub na ścianie. W pomieszczeniach z sufitem podwieszanym można zamontować klimatyzator kasetonowy lub kanałowy. Nie zajmuje on miejsca w pomieszczeniu i nie zakłóca aranżacji wnętrza. Dodatkową zaletą klimatyzatorów kasetonowych jest możliwość wydmuchiwania powietrza w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach.

Gdy powietrze jest wydmuchiwane na cztery strony, doskonale miesza się z ciepłym i kiedy do nas dociera, ma już odpowiednią i wyrównaną temperaturę. Klimatyzatory kanałowe są całkowicie ukryte w stropie - widoczne pozostają jedynie kratki, przez które chłodne powietrze jest nawiewane do pomieszczenia. Klimatyzatory typu split przenośne. Ich zaletą jest możliwość ochładzania różnych pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Żadnego elementu nie mocuje się na stałe, dzięki czemu cały zestaw można dowolnie przenosić. Jednostkę zewnętrzną wystawia się za okno i łączy z wewnętrzną za pomocą elastycznej rury. Niestety, taki klimatyzator może być stosowany jedynie w pomieszczeniach z balkonem lub tarasem. Chyba że zewnętrzna część zostanie ustawiona w sąsiednim pomieszczeniu, ale wówczas będzie ono dodatkowo ogrzewane przez odprowadzane do niego gorące powietrze.
Wydajność chłodnicza takiego klimatyzatora jest mniejsza niż urządzeń stacjonarnych, a jego pracy towarzyszy większy hałas. Klimatyzatory monoblokowe. Obie części mają w jednej obudowie, dlatego pracują dość głośno. Oferowane są w wersji stacjonarnej i przenośnej. Stacjonarne są przeznaczone do montażu w oknie lub w ścianie zewnętrznej. Przenośne wymagają wystawienia za okno rury, którą ogrzane powietrze jest usuwane na zewnątrz.