Funkcja gorącego startu
![]() |
Funkcja gorącego startu |
Innym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja gorącego startu. Zapobiega ona nawiewowi zimnego powietrza, gdy klimatyzator zaczyna pracować w trybie grzania.
Niektóre klimatyzatory mają funkcję automatycznego oczyszczania filtra, inne informują o potrzebie jego wymiany lub oczyszczenia albo też o uzupełnieniu wody w nawilżaczu czy opróżnieniu pojemnika na skropliny.
Standardowo stosowana jest funkcja auto-restart, dzięki której w razie zaniku napięcia w sieci klimatyzator automatycznie uruchamia się ponownie.
Automatyka zamyka także żaluzje kierujące strumień powietrza, gdy klimatyzator się wyłącza, i ustawia je w odpowiednim położeniu, kiedy urządzenie zaczyna ponownie działać. W niektórych modelach można zaprogramować stopień wychylenia żaluzji w zależności od prędkości wypływu powietrza i trybu pracy (grzewczego lub chłodzącego). Warto przyjrzeć się funkcjom oferowanym przez producentów, bo czasem można znaleźć jakąś przydatną w użytkowaniu, a niestosowaną na szeroką skalę. Sterowanie pracą klimatyzatora. Odbywa się za pomocą pilota. Służy on nie tylko do uruchamiania urządzenia i programowania wszelkich dostępnych w nim funkcji, ale także na przykład do ustawiania żaluzji w wymaganą przez nas stronę. W pilocie jest zamontowany czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu i według jego wskazań można regulować pracę klimatyzatora. Filtry powietrza. Są ważnym elementem wyposażenia klimatyzatorów, bowiem większość urządzeń nie pobiera powietrza z zewnątrz, a jedynie recyrkuluje powietrze w pomieszczeniu. Stały ruch powietrza i dodatkowo osuszanie go powodują wznoszenie się cząsteczek kurzu, alergenów, pyłków itp. Dlatego warto zainwestować w klimatyzator, który będzie wyposażony w skuteczny filtr. Jest wiele rodzajów filtrów, producenci klimatyzatorów prześcigają się w ich unowocześnianiu. Lepiej więc najpierw zastanowić się, co chcemy usuwać (pył, kurz, roztocza, dym nikotynowy, zapachy w kuchni, pleśń, bakterie, wirusy itp.), i wtedy zapytać o odpowiadające nam rozwiązanie. Filtr należy wymieniać lub myć (jeżeli jest przeznaczony do wielokrotnego użytku) po każdym sezonie letnim. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Taka funkcja jest przydatna szczególnie wtedy, gdy klimatyzator pracuje w funkcji grzewczej. Powietrze zbyt wysuszone - o wilgotności względnej poniżej 40% -jest niekorzystne dla zdrowia i pogarsza nasze samopoczucie, dlatego taki element klimatyzatora może się okazać bardzo przydatny w codziennym użytkowaniu.
Doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczenia. Standardowo klimatyzator pracuje na powietrzu wewnętrznym, dlatego nie zastępuje wentylacji pomieszczenia, a jedynie ją uzupełnia. Tylko niektóre modele klimatyzatorów mają możliwość doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz, dzięki czemu podczas ich pracy nie jest potrzebna dodatkowa wentylacja. Jeżeli klimatyzator będzie pracował w funkcji chłodzenia, świeże powietrze będzie od razu ochładzane, jeśli w funkcji grzania - będzie ogrzewane. Unikniemy wówczas nieprzyjemnego odczucia napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a sam proces wymiany ciepła będzie bardziej efektywny.