Wybór klimatyzatora

Wybór klimatyzatora
Wybór klimatyzatora

Przystępując do wyboru klimatyzatora, trzeba przede wszystkim określić, czego oczekujemy od urządzenia i ile jesteśmy gotowi za nie zapłacić. To nie wszystko. Jest bowiem kilka ważnych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę, zanim dokona się zakupu.

Poziom hałasu. Jest szczególnie istotny do osób wrażliwych na jednostajny szum. W klimatyzatorach typu split większość głośnych elementów montuje się poza chłodzonym pomieszczeniem. Wyjątek stanowi wentylator w jednostce wewnętrznej. On jednocześnie bywa źródłem hałasu. Żeby klimatyzator był nie najgorzej wyciszony, wymaga zastosowania droższych rozwiązań technologicznych, dlatego będzie kosztował więcej.

Czym się kierować, porównując dane dotyczące głośności klimatyzatora? Poziom hałasu o wartości 35 dB(A) bywa porównywalny z cichą rozmową. Warte polecenia są więc urządzenia emitujące podczas pracy hałas, jaki zmierzony w odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB(A). Sprawdźmy również w danych technicznych, czy podany w nich piętro hałasu dotyczy pracy urządzenia na najwyższym lub przynajmniej na średnim biegu. W przeciwnym razie może się okazać, iż korzystanie z klimatyzatora będzie wysoce niekomfortowe.
Regulacja temperatury w pomieszczeniu. W najprostszych modelach klimatyzatorów bywa możliwa skokowa regulacja mocy, standardowo ustawiana za pomocą pilota. Do dyspozycji są dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Niektóre modele posiadają nadobowiązkowo tryb pracy auto, w którym klimatyzator sam dobiera najlepszy bieg pracy wentylatora do utrzymania zadanej temperatury. Można jeszcze trafić na modele z regulacją jedynie włącz/wyłącz, choć bywa to już dzisiaj wysoce rzadko - spotykane rozwiązanie. Nowoczesne i warte polecenia są klimatyzatory z inwerterem, jaki ochładza wyłącznie taką ilość powietrza, jaka bywa w danej chwili potrzebna. Odbywa się to poprzez płynną - regulację liczby obrotów wentylatora. Wybierając ten klimatyzator, zaoszczędzimy chociażby 30-40% energii w stosunku do zwykłego urządzenia i zyskamy jeszcze dodatkowe atuty - krótszy termin chłodzenia do zadanej temperatury i dłuższą żywotność podzespołów. Dobrym uzupełnieniem takiego zestawu będzie czujnik do mierzenia temperatury we wskazanej poprzez użytkownika części pomieszczenia, na przykład w pobliżu kanapy w salonie lub przy biurku w gabinecie. To pozwoli nadobowiązkowo obniżyć koszty eksploatacji. Praca w trybie grzewczym. Obecnie coraz więcej klimatyzatorów może trudnić się jednocześnie jako urządzenia grzewcze. Działają wówczas na zasadzie pompy ciepła - pobierają gorąco z otoczenia i ogrzewają nim wnętrze domu. Jest to wysoce przydatna funkcja w okresie przejściowym, gdy w domu nie warto jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Nie posiada aczkolwiek co liczyć na to, iż klimatyzator ogrzeje lokum zimą - posiada do tego zbyt małą moc grzewczą. Automatyka. Trudno odnaleźć klimatyzator bez automatyki. Steruje ona każdym cyklem pracy urządzenia - chłodniczym, grzewczym, nawilżającym. Klimatyzatory możemy programować w cyklu dobowym lub tygodniowym, określając w tych przedziałach czasowych godziny intensywnej pracy urządzenia lub takie, w jakich nie działa w ogóle. Jest również funkcja cichej pracy nocnej i ewentualność ustawienia temperatury, przy jakiej mechanizm posiada się uruchamiać i wyłączać. Klimatyzator może trudnić się w trybie auto, w którym sam dobierze bieg wentylatora najbardziej optymalny do osiągnięcia, a potem utrzymania wymaganej temperatury. Może się również automatycznie przełączać z funkcji grzania na chłodzenie. Taka opcja może się przydać na przykład wtedy, gdy w dzień bywa wysoce ciepło, a nocą temperatura gwałtownie spada. Można również wybrać tryb ekonomiczny, w którym klimatyzator będzie wybierał optimum pomiędzy komfortem a zużyciem energii.

Innym ciekawym rozwiązaniem bywa funkcja gorącego startu. Zapobiega ona nawiewowi zimnego powietrza, gdy klimatyzator zaczyna trudnić się w trybie grzania.

Niektóre klimatyzatory posiadają funkcję automatycznego oczyszczania filtra, inne informują o potrzebie tego wymiany lub oczyszczenia albo również o uzupełnieniu wody w nawilżaczu czy opróżnieniu pojemnika na skroplmy.
Standardowo stosowana bywa funkcja auto-restart, dzięki tamtej w razie zaniku napięcia w sieci klimatyzator automatycznie uruchamia się ponownie.
Automatyka zamyka także żaluzje kierujące strumień powietrza, gdy klimatyzator się wyłącza, i ustawia je w odpowiednim położeniu, gdy mechanizm zaczyna ponownie działać. W niektórych modelach możemy zaprogramować stopień wychylenia żaluzji w zależności od prędkości wypływu powietrza i trybu pracy (grzewczego lub chłodzącego). Warto przyjrzeć się funkcjom oferowanym poprzez producentów, bo czasem możemy odnaleźć jakąś przydatną w użytkowaniu, a niestosowaną na szeroką skalę. Sterowanie pracą klimatyzatora. Odbywa się za pomocą pilota. Służy on nie wyłącznie do uruchamiania urządzenia i programowania wszelkich dostępnych w nim funkcji, choć także na przykład do ustawiania żaluzji w wymaganą poprzez nas stronę. W pilocie bywa zamontowany czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu i według tego wskazań możemy regulować pracę klimatyzatora. Filtry powietrza. Są ważnym elementem wyposażenia klimatyzatorów, bowiem większość urządzeń nie pobiera powietrza z zewnątrz, a jedynie recyrkuluje powietrze w pomieszczeniu. Stały drgnienie powietrza i nadobowiązkowo osuszanie go powodują wznoszenie się cząsteczek kurzu, alergenów, pyłków itp. Dlatego warto zainwestować w klimatyzator, jaki będzie wyposażony w efektywny filtr. Jest wiele rodzajów filtrów, producenci klimatyzatorów prześcigają się w ich unowocześnianiu. Lepiej więc najpierw zastanowić się, co chcemy usuwać (pył, kurz, roztocza, opary nikotynowy, zapachy w kuchni, pleśń, bakterie, wirusy itp.), i wtedy zapytać o odpowiadające nam rozwiązanie. Filtr trzeba wymieniać lub myć (jeżeli bywa przeznaczony do wielokrotnego użytku) po każdym sezonie letnim. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniu. Taka funkcja bywa przydatna szczególnie wtedy, gdy klimatyzator pracuje w funkcji grzewczej. Powietrze zbyt wysuszone - o wilgotności względnej poniżej 40% -jest niekorzystne do zdrowia i pogarsza nasze samopoczucie, dlatego ten element klimatyzatora może się okazać bardzo przydatny w codziennym użytkowaniu.

Doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczenia. Standardowo klimatyzator pracuje na powietrzu wewnętrznym, dlatego nie zastępuje wentylacji pomieszczenia, a jedynie ją uzupełnia. Tylko niektóre modele klimatyzatorów posiadają ewentualność doprowadzenia świeżego powietrza z zewnątrz, dzięki czemu podczas ich pracy nie bywa potrzebna dodatkowa wentylacja. Jeżeli klimatyzator będzie pracował w funkcji chłodzenia, świeże powietrze będzie od razu ochładzane, gdy w funkcji grzania - będzie ogrzewane. Unikniemy wówczas nieprzyjemnego odczucia napływu zimnego powietrza z zewnątrz, a sam proces wymiany ciepła będzie bardziej efektywny.